Ahoj, já jsem sedmnáctileté stvoření jménem Sára.
Vítám Vás na mém blogu, který je věnován knihám.
Čtu odmalička a je to má největší vášeň.
Krom čtení ráda fotografuji, věčně prokrastinuji a nejraději spím.
Doufám, že se Vám zde bude líbit.
Na zabití - Peter Swanson (audiokniha)

2. března 2017 v 19:29 |  Recenze
Audiokniha Na zabití - autor Peter Swanson - interpret více herců
Název: Na zabití
Autor: Peter Swanson
Interpret: Kristýna Kociánová, Kateřina Janečková, Martin Stránský, Petr Gelnar
Délka: 10 hodin 12 minut
Vydavatel: Audiotéka, Bookmedia

Knihu můžete zakoupit zde

Anotace: Cizím lidem se nikdy nesvěřujte se svými problémy. Úspěšný podnikatel Ted Severson, který zbohatl na internetových startupech, při čekání na odložený let z Londýna do Bostonu toto pravidlo poruší. Snad proto, že vypije příliš mnoho martini, anebo že je neznámá Lily, která se s ním dá do řeči v letištním baru, až příliš přitažlivá. Z nezávazné konverzace se vyklube důvěrná hra na pravdu a přiopilý Ted se svěří, že ho jeho manželka podvádí. Lily zcela vážně prohlásí, že někteří lidé si nezaslouží žít, a bude-li chtít, pomůže mu ženu zabít. Ted netuší, že Lily má své vlastní temné tajemství, a tak ve chvíli, kdy by to snad ještě šlo, před jejím návrhem necouvne…
Ted Severson čeká na let z Londýna do Bostonu. Seznámí se s Lili, dívkou, která ho ihned zaujme. I když Ted většinou cizím lidem nesvěřuje své problémy a tajemství, Lili ho natolik okouzlí, že jí poví o své ženě, Mirandě, která ho podvádí. Jakmile se ho Lili otázá, co chce teď dělat, odpoví jí, že by manželku nejraději zabil. Lili mu na to s klidem odpoví, že je to skvělý plán. Ted chvíli pochybuje, zda to myslí vážně nebo jako žert, ale pochopí, že to myslela smrtelně vážně. Podporuje ho v tomto úmyslu a chce mu pomoci. Zabije Ted Mirandu? A jaká tajemství ukrývá Lili?


Na zabití. Kniha, kterou jsem poprvé objevila, když o ní mluvila Kamila z kanálu Hlava plná knih. Jelikož ji vychvalovala, značně mě na ni nalákala a já si ji zapsala na seznam knih, jež bych si jednou ráda přečetla a pořídila. Mám zálibu v detektivkách a thrillerech, takže jakmile se mi naskytla příležitost si ji poslechnout, byla jsem nadšená a těšila se, až si ji pustím. Naplnila kniha má očekávání a dostala mě nejen svým příběhem, ale také interpretací?

Musím přiznat, že pár desítek minut jsem si říkala, že kdybych knihu nepolouchala, ale četla, možná bych se u ní nudila. Ono mi však jen stačilo si zvyknout na to, jak je toto dílko napsané. Já jsem navyklá, že když čtu thriller, většinou je to krvák s početným množstvím mrtvých. Ti se vykytují i zde, ale je to psychologický thriller. Když jsem si to v hlavě přebrala, začal mě styl psaní bavit. I když to bylo pomalejší, čím dál více se to rozjíždělo a já nemohla přestat poslouchat. Poslední den jsem měla audioknížku zapnutou téměř neustále. Doposlouchala jsem několik hodin v jedno odpoledne. Doplatila jsem na to menší bolestí hlavy, ale stálo to za to. Jak jsem si jen zprvu mohla říkat, že je to nudné? Když si teď děj a tempo vybavuji zpětně, nechápu, co jsem měla za problém. S odstupem času docházím k názoru, že právě lehkost, klid a rytmus jsou největší přednosti knihy.

Ráda bych napsala mé pocity a dojmy ze samotného děje, jen nevím, kde začít. Kniha mě několikrát dokázala překvapit. Vyskytuje se zde hezký počet zvratů. Některé z nich jsou šokující, ale musím přiznat, že valnou většinu jsem uhodla a jiné mě až tak nepřekvapily. Ale víte proč? Možná trochu proto, že již mám pár detektivek načteno, a tak mě jen tak něco nedokáže udivit. Myslím si však, že za to může něco jiného. A to autorovo geniální vykreslení postav. V knize se střídají jejich pohledy. Teda, Lili, Mirandy a detektiva Kimballa. Nejen, že jsou bravurně napsané, ale když čtete kapitolu z pohledu jedné z nich, dokážete se jim dostat do hlavy a přemýšlet jako oni. Alespoň já to tak měla. A šlo mi tak lépe předpokládat, co která udělá nebo jaký má charakter. Není moc autorů, co by dokázali až takto věrohodně předvést skupinku lidí. Za to ho obdivuji.

Ted byl takový průměrný chlapík. Nebyl zajímaváý, ale také nebyl nudný. Nemuím se však znovu vyjadřovat k autorově umu ve vypodobnění postav, takže i tento muž se stal zajímavým člověkem. Postava, která je vlastně hlavní hrdinkou, Lili si mě získala. Těšila jsem se, co se o ní dalšího dozvíme a být v její hlavě, neboli poslouchat část vyprávěnou právě jí, mě bavilo asi nejvíce. Lili je trochu záhadná, nevyzpytatelná žena, která si vás však podmaní. Budete jí na jednu stranu rozumět a chápat její úmysly. Nejméně sympatická mi byla Miranda. Nenašla jsem si k ní vztah. A v neposlední řadě je zde detektiv Kimball. Ten se po pravdě řečeno stal mým oblíbencem hlavně kvůli tomu, že ho namluvil pan Martin Stránský.

Málem bych se zapomněla zmínit o tom, že mě mile překvapil závěr knihy. Přišel mi chytrý a pobavil mě.

Konečně se dostávám k interpretům. Vezmu to popořádku.
Teda namluvil Petr Gelnar. Hned si mě získal. Má krásný hlas, jenž se hezky polouchá. Skvěle artikuluje a asi by mě bavilo, i kdyby předčítal z nákupního seznamu. Dokázal vyjádřit všechny emoce, které byly zapotřebí, četl přiměřenou rychlostí a podal zkrátka bravurný výkon. Ještě bych podotka, že jsem ho vůbec neznala a musela jsem si o něm vyhledat na internetu nějaké informace, abych vám něco o něm napsala. Bohužel jsem toho moc nezjitila. Jen to, že je herec a dabér a prozatím nenamluvil jinou knihu, než tuto, což je škoda a doufám, že se do nějaké další brzo pustí.
Lili namluvila Kristýna Kociánová. Jak jsem již psala, Lili mi byla nejsympatičtější. A určitě za to mohla právě interpretace. Kritýna zvládala dle mého možná nejlépe měnit hlasy u postav a různé přízvuky. Věřila jsem jí to, co říkala. Přišlo mi, jako by mi vyprávěla ona sama svůj příběh. Uvěřitelně a poutavě. Kristýnu Kociánovou můžete znát z Ordinace v růžové zahradě, kde hrála Mirku. K jejím namluveným audioknihám patří naopříklad Bábovky.
Mirandu namluvila Kateřina Janečková. Jak Miranda, tak paní Janečková mě zaujaly nejméně. Její hlas mi nebyl tolik příjemný. V žádném případě nepodala špatný výkon, jen v porovnání s otatními byla nejméně zajímavá. Pokud se však zamyslím nad jejím přednesem, výslovností, emocemi v hlase, vše bylo v pořádku. Jen její hlas mi začal být později trochu protivný, ale možná za to mohla postava Mirandy, jež mi nebyla sympatická. Paní Janečková namluila mimo jiné třeba knihu Sára - kniha první, kterou jsem četla jako malá, ale nelíbila se mi a darovala jsem ji někomu jinému.
Kimballa namluvil Martin Stránský. Musím se k němu vyjadřovat? Nechci se příliš opakovat jako v recenzi na Analfabetku. Tak jen zmíním, že dokáže knihu svým hlasem pounout o level výš. Víte, jak jsem pala, že pan Gelnar by mi klidně mohl předčítat z nákupního seznamu? Tak pan Stránský by mohl číst ze Zlatých stránek. Miluji jeho hlas. Ale nejen, že má příjemný hlas, on ho umí také mistrně používat a pracovat s ním. Pana Stránského můžete znát také ze seriálu Ordinace v růžové zahradě, ale nejvíce známý je právě jeho hlas, který byl propůjčen Dr. Housovi. Z audioknih musím zmínit Analfabetku, která uměla počítat a Stoletého staříka, který vylezl z okna a zmizel.

Za každou kapitolou je krátký hudební útržek. Rozhodně je to milé zpestření. Dokonce mě začalo bavit, že jakmile skončila kapitola, ozval se hudební doprovod a poté bylo vyřčeno jméno postavy, která dále vyprávěla příběh ze svého pohledu.

Pokud jste fanoušky thrilleru, tato kniha vám nemůže uniknout. A dejte na mě, audiokniha vám dá ještě něco navíc. Jsem nesmírně ráda, že jsem mohla knihu poslouchat jako audio. Určitě je však skvělá i v papírové podobě, o tom žádná.
Rozhodně si musíte před čtením uvědomit, že to nebude krvavá severská detektivka. To je důležité, jelikož jinak můžete být lehce zklamaní.
Pokud rádi čtete o hrdinech, kteří jou reální a mimořádně dobře vykreslení, kniha se vám bude zaručeně líbit. Mně nezbývá nic jiného, než doufat, že co nejdříve se mi podaří zapomenout nějaké důležité detaily, abych si knihu mohla polechnout znovu.

5 hvězdiček z 5

Tímto bych opravdu moc ráda poděkovala Audiotéce za pokytnutí audioknihy. Nesmírně si toho vážím.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama