Ahoj, já jsem sedmnáctileté stvoření jménem Sára.
Vítám Vás na mém blogu, který je věnován knihám.
Čtu odmalička a je to má největší vášeň.
Krom čtení ráda fotografuji, věčně prokrastinuji a nejraději spím.
Doufám, že se Vám zde bude líbit.
Stín větru - Carlos Ruiz Zafón

2. února 2017 v 13:25 |  Recenze
Stín větru
Autor: Carlos Ruiz Zafón
Počet stran: 457
Nakladatelství: Dokořán
Rok vydání: 2008

Anotace: Carlos Ruiz Zafón, vypravěč a zároveň hlavní hrdina Daniel Sempere vzpomíná na své dětství a dospívání, výrazně ovlivněné románem Stín větru záhadného autora Juliána Caraxe. Daniel knihu získá na tajuplném pohřebišti zapomenutých knih v den svých desátých narozenin, a nastoupí tak na spletitou cestu iniciace do světa literatury i dospívání. Když se rozhodne po neznámém autorovi pátrat, v jeho životě nastane nečekaný zvrat... Životní osudy hlavního hrdiny na jedné straně a postav soustředěných kolem tajemného autora Juliána Caraxe na straně druhé se začnou postupně prolínat, až nakonec vytvoří složitý mnohavrstevnatý propletenec. Důležitou součást děje vytváří kouzelná a tajuplná atmosféra katalánské Barcelony. Stín větru, úchvatný příběh s prvky thrilleru, detektivky i gotického románu, se stal krátce po svém vydání světovým bestsellerem.

Motivem této knihy jsou právě knihy. To zní skvěle. Zajímavě znějící anotace, pochvalné recenze. Musela jsem si knihu přečíst. Byla opravdu tak skvělá, jak jsem očekávala?

Hlavnímu hrdinovi, Danielovi, otec ukáže pohřebiště zapomenutých knih, neboli velikánskou knihovnu, která je tajná a ve které se skrývají knižní poklady, jenž nikdo nechce. Náš hrdina si zde vybere Stín větru, knihu od autora Juliána Caraxe. Jakmile si ji přečte, zamiluje se do ní. Začně pátrat po dalších knihách tohoto spisovatele, avšak zjistí, že sice nespočet jich vyšel, ale nikde nejsou a nejdou sehnat. Pustí se tedy do hledání pravdy a životního příběhu Juliána Caraxe. Postupně se dozvídá nečekané věci. Ale je to čím dál více propletené...
Mezitím se Daniel setkává s Fermínem, bezdomovcem, který se později stane jeho přítelem. Zamiluje se a sledujeme jeho příběh a do toho zasahují střípky z Juliánova života.

Knížečka vězela na mém seznamu knih, jenž si chci koupit, dlouho. Jakmile jsem ji objevila v levných knihách, musela být má. Bohužel, co se nestalo, více než sto stran mě kniha nebavila. Chtěla jsem ji odložit, už se k ní nevrátit a prodat ji. Ale nechala jsem ji ležet na stole s tím, že se k ní co nejdříve vrátím. A to z toto důvodu, že v době, kdy jsem ji začala číst, vězela jsem ve čtecí krizi, kterou způsobila kniha Pýcha a předsudek od Jane Austenové. Neuvěřitelné, jelikož má očekávání na ni byla vysoká, ale nelíbila se mi a ani do dalších děl se mi poté nešlo začíst. Proto jsem doufala, že Stín větru mě nudí jen proto, že nemám na čtení náladu. A měla jsem pravdu. Četla jsem více a více knih a tato stále dřímala na stole. Jakmile už jsem zase pocítila radost ze čtení a chuť, vrátila jem se k ní. A nelituji toho, jelikož je to famózní záležitost.

První, co vás jistě zaujme a nadchne, je styl psaní. Krásný, květnatý, poetický. Hladí po duši a zároveň mrazí. Nechápu to, ale při čtení jsem se cítila nesvá, mrazilo mě a místy jsem se bála. Pokud se vám již u prvních kapitol nebude sloh líbit, s největší pravděpodobností vás bude kniha uspávat. Takže pouze, pokud budete uchvácnni jejím jazykem, toto dílko si vás získá. Autor dokázal nepřekonatelně nastínit atmosféru a gotickou Barcelonu. Cítíte se, že tam chodíte také. Cítite chlad, vidíte kolem sebe mlhu a tíseň. Přistihla jsem se, jak čtu knihu dlouho do noci a poté jsem měla strach vyjít z pokoje. Nevím, proč. Není tu nic příliš strašidelného, krvavého, ale může za to ta asi nálada, prostředí knihy a již zmíněná atmosféra.

Přesuňme se k postavám. Hlavní hrdina, Daniel, mě baví. Není to ohromný charakter, ale je obdivuhodný a bravurně vykreslený. Kdo mě nadchnul, je Fermín. Vtipný, milý, senzační. Báječná postava. Julián Carax mi postupem času byl z vyprávění stále bližší a měla jsem ho čím dál více ráda. I ostatní hrdinové jsou nesmírně poutavě vyobrazení. Kdo mi byl nesmírně nesympatický, byl policista Fumero. Již od prvního incidentu jsem k němu chovala hluboukou zášť. Tu jsem pociťovala ještě u pár dalších postav, ale nechci spoilerovat, takže je nemohu zmínit.

Celou dobu mě opravdu zajímalo, co se s Juliánem stalo, jak skončil, proč tak skončil, jaký měl život. Bylo to nemírně lákavé, zjistit o něm více. Takže mi děj utíkal rychlostí bleku. Tedy samozřejmě až po sto stranách, v době, kdy jsem se ke knize vrátila. Je to typ čtení, který čtete spíše poklidně, pomalu. Já však nakonec poslední den přečetla přes dvě stě stran a nemohla jsem se odtrhnout. Nešlo to a četla jsem opravu dlouho. nejen příběh Julíana, ale i Daniela byl zajímavý. Ať už to, co začíval, tak i to, jak postupně zkoumal výsledky svého pátrání.

Kniha byla úžasná, skvělá, dechberoucí, mrazivá, napínavá, poutavá. Přečtěte si ji, opravdu. Konečně jsem se zase ujistila v tom, že v levných knihách mohu naleznout poklady, jelikož například kniha Kufr paní Sinclairové, také zakoupená zde a jež jsem četla minulý měsíc, mě nesmírně zklamala. Takže jsem ráda, že mě levné knihy zase překvapily.

5 hvězdiček z 5
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Myšák Myšák | 4. února 2017 v 16:03 | Reagovat

Krásně napsané..... :-)

2 mydreamworldofbooks mydreamworldofbooks | 4. února 2017 v 20:36 | Reagovat

[1]: Děkují. .-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama