Ahoj, já jsem sedmnáctileté stvoření jménem Sára.
Vítám Vás na mém blogu, který je věnován knihám.
Čtu odmalička a je to má největší vášeň.
Krom čtení ráda fotografuji, věčně prokrastinuji a nejraději spím.
Doufám, že se Vám zde bude líbit.
Analfabetka, která uměla počítat - Jonas Jonasson (audiokniha)

13. února 2017 v 11:34 |  Recenze
Název: Analfabetka, která uměla počítat
Autor: Jonas Jonasson
Interpret: Martin Stránský
Délka: 12 hodin 45 minut
Vydavatel: Panteon

Knihu můžete zakoupit zde

Anotace: Nombeko začala pracovat v pěti letech jako vynašečka latrín na předměstí Johannesburgu, v deseti letech osiřela. Nic nenasvědčovalo tomu, že by neměla prožít svůj život v jedné z chatrčí největší chudinské čtvrti světa a pak tu předčasně umřít, nikým nepostrádaná. To by ale nebyla Nombeko - analfabetka, která uměla počítat.
Osud i její talent ji zavedou až do mezinárodní politiky, na druhou stranu zeměkoule, ke dvěma identickým a zároveň velmi odlišným bratrům. Během jejího dobrodružného putování se jí podaří zamotat hlavu agentům nejobávanější tajné služby nebo být unesená ve špinavém náklaďáku na převoz brambor. A tím to zdaleka nekončí...
Černošská dívka Nombeko, jež umí obdivuhodně počítat, se ujme práce vynašeče latrín. Později se ocitne u muže, jenž má na starosti atomové bomby. Po dlouhé době se jí podaří dostat se do Švédska. Potká zde Herberta a Herberta, jednovaječná dvojčata. Každý je úplně jiný. Herbert 1 má v plánu svrhnout monarchii a Herbert 2 je ten chytřejší. Bohužel toto putování Nombeko kazí menší přítěž... A další část dobrodružství začíná.


Nedávno jsem poslouchala Stoletého staříka, který vylezl z okna a zmizel, taktéž od tohoto autora a interpreta. Dostala jsem ji zdarma k jedné objednávce a zamilovala se. Měla jsem chuť si ji pouštět stále dokola a vtom se mi nakytla příležitost v podobě spolupráce si polechnout i další dílo tohoto spisovatele. Nemohla jem se dočkat a okamžitě se pustila do poslechu. Naplnila kniha má očekávání a přidala se na stejné míto v mém srdci jao Stařík?

Už od prvních vět jsem věděla, že ano. Miluji hlas pana Stránského, ale o tom se zmíním až o pár odstavců dál.
Také je mi drahý smysl pro humor pana autora. Smála jsem se více, než u Staříka. A smála jsem se nahlas. Občas nějaký úryvek slyšela i má babička a téměř jí tekly slzy smíchu. Pokus však nemáte rádi tento smysl humoru, trochu černého, sarkastického, kniha vám nesedne. Já jsem pro tento typ humor, takže jsem byla spokojená. Také pokud nemáte v oblibě politiku a dějiny. Já se o politiku nezajímám, ale v této knize mi vůbec nevadila a dokonce mě bavilo o ní polouchat. Bylo jí méně, než ve Staříkovi, což některým lidem může připadat jako velké plus. Mně tento aspekt nevadil ani u již zmíněné knihy, kde se vyskytoval hojně. Já se královsky bavila. Nikdy by mě nenapadlo, že se tak může stát, když budu číst o politice. Dále, jak jsem říkala, dějiny. U Analfabetky nemusíte být historik, abyste porozuměli. Autor vše vyvětluje i pro ty, co o tom nemají ani ponětí. Já dějiny zbožňuji, zajímají mě a u každé další historické zmínce lebedím blahem. To spíše u Staříka, ve kterém se minulost probírá více, ale i u Analfabetky si přijdete na své. Ještě bych zmínila to, co mě na této knize baví asi nejvíc. A to je naprostá absurdnost. Autor dokáže vymyslet nevymyslitelné. Pokud budete k tomuto dílu přistupovat stylem, že tato situace je naproto nereálná, to se nemůže stát, proto se mi to nelíbí, nemusí vás kniha zaujmout. Ale pokud se stejně jako já budete bavit právě nad tou či onou absurdní situací, kdy si představíte, že by se to mohlo stát a nad touto myšlenkou se rozchechtáte na celé kolo. Mně to vyhovuje a moc čato se mi nestává, že bych se u nějakého dílka takto veselila.

Ještě bych zmínila postavy. Nombeko je dokonalý ženský charakter. Dlouho jsem nečetla/neposlouchala o takto zajímavé a chytré ženké hrdince. Stala se mou oblíbenkyní, ale i další postavy jsou opravdu pozoruhodné. Holger 1 a 2 jsou úžasní. Zarputilost Holgera 1 a snaha svrhnout monarchii je komická a zábavná. A také to, jak svému bratrovi téměř vše zhatil. A jeho přítelkyně Celestine. Revolucionářka, jež se skvěle ke svému protějšku hodí. Nechci zmiňovat všechny postavy, ale vězte, že ať jsou jakékoli, napsány jsou bravurně.

Knížku namluvil Martin Stránský. Nedovedu si představit lepšího interpreta. Naproto mu to sedlo. V jeho podání jsem si knihu ještě více vychutnala. Jeho barva hlasu je příjemná a hladí po duši. Já občas poslouchala před spaním a bylo to úžasné. Obdivuji jej za jeho přednes. Mistrně měnil hlasy u postav a vyjadřoval jejich emoce. Také nechápu, jak dokonale se mu dařilo vyslovovat například názvy měst nebo politiků, králů. Mně to občas připadalo jako jazykolam, ale on to řekl naprosto s přehledem. Dokonce musel číst úryvek ve francouzštině. S hlasem umí dle mého názoru pracovat naprosto dokonale.

Pan Stránký namluvil i již zmíněného Staříka a Zabijáka Anderse. Také ho můžete znát ze seriálu Dr. House, kde namluvil právě dr. House. Myslím, že tento dabing je legendární.

Důležité je určitě zmínit, že v knize se nevyskytuje hudba ani jiné zvukové efekty. A mně to naprosto vyhovuje. Neumím si představit, že by tam ta hudba byla. Já osobně jsem si až nedávno začala opravdu pozorně všímat hudby ve filmech. Předtím jssem jí nevěnovala pozornost. Přišla mi to automatická. Teď, když ji vnímám, mám z toho větší požitek. U této knihy však hudba není potřebná. Úplně mi stačilo vychutnávat si hlas Martina Stránského.

Pokud jste četli/polouchali Stoletého staříka, který vylezl z okna a zmizel a líbil se vám, Analfabetka, která uměla počítat vás nadchchne naprosto stejně. Nedokážu posoudit, která z těchto knih byla lepší. Jsou na stejné příčce. Ve Staříkovi bylo akorát více dějin, což může někomu vadit, pro mě je to však veliké plus. Rozhodně se chystám i na třetí počin tohoto autora, tedy Zabijáka Anderse a jeho přátelé (a sem tam nepřítel). A s největší pravděpodobností si ho pořídím jako audioknihu, jelikož si tato dílka neumím předtavit bez interpretace Martina Stránského. Pokud se rozhodujete, zda si tyto knihy sami přečít nebo je polouchat, rozhodně zvolte druhou možnot. Stojí to za to.

5 hvězdiček z 5

Tímto bych opravdu moc chtěla poděkovat Audiotéce za poskytnutí knihy. Velmi si toho vážím.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama