Ahoj, já jsem sedmnáctileté stvoření jménem Sára.
Vítám Vás na mém blogu, který je věnován knihám.
Čtu odmalička a je to má největší vášeň.
Krom čtení ráda fotografuji, věčně prokrastinuji a nejraději spím.
Doufám, že se Vám zde bude líbit.
Sůl moře - Ruta Sepetys

27. ledna 2017 v 14:02 |  Recenze
Sůl moře

Autor: Ruta Sepetys
Rok vydání: 2016
Nakladatelství: CooBoo
Počet stran:352

Anotace: V roce 1945 se druhá světová válka chýlila ke svému konci a poblíž Východního Pruska se tisíce uprchlíků vydalo na pouť za svobodou a většina z nich měla co skrývat. Mezi nimi i Joana, Emilia a Florian, jejichž cesty se zkřížily na lodi, která slibovala spásu. Jmenovala se Wilhelm Gustloff. Donuceni okolnostmi drží při sobě, ale když se svoboda zdá na dosah, udeří tragédie. V tu chvíli je naprosto jedno, které jste národnosti a kultury či jaký je váš společenský status. Všech deset tisíc lidí na palubě bojuje za jedinou věc: chtějí přežít.

2. světová válka patří mezi mé oblíbené historické události. Tedy, napala jsem to velmi hloupě, nemůže to být má oblíbená událost, ale opravdu mě zajímá a baví mě si zjišťovat informace.

Ve škole jsme se samozřejmě učili jak o Hitlerovi, tak o Stalinovi. Přijde mi však, že nám vždy říkali, jak krutý a nelidský byl Hitler, ale nepamatuji se, že by i o Stalinovi až takto mluvili. Všichni vždy řešili jen Hitlera. O talinovy padlo jen pár informací a konec. Samozřejmě vím základní informace o o obou, ale teprve když čtete knihu podobnou této, ještě takto skvěle napsanou, pochopíte, uvědomíte si, že se to opravdu dělo, bylo to skutečné. Jistě, věděli jsme to i předtím, ale teď máme i hrdiny, se kterými to prožíváme a Ruta je dokáže napsat tak, že prostě žijí. Další úžasnou věcí je, že tato geniální autorka péše o událostech, které nejsou tolik známé nebo dlouho nemohly vyplout napovrch. Jako třeba i u knihy V šedých tónech. V tom je její umění.

Čtyři postavy. Florian, Emilie, Joana a Alfred. Nedokážu pochopit, jak se autorce podařilo vymyslet tak odlišné a identifikovatelné postavy. Oblíbila jsem si je. Tedy až na Alfreda. Někde jsem četla, že autorka napala tuto postavu podle mladého Hitlera. Mrazivé.

Můžete mi vysvětlit, jak někdo dokáže psát tak, že napíše jednu kapitolu z pohledu Emilie, jež je opravdu kratičká, následuje další kratičká kapitola o Florianovi,... a vy vše víte, chápete. Jako byste tam byli. Jiní autoři musí popsat děj, krajinu na několik stránek, ale Rutě stačí pár slov.

Ta bezmoc, kterou při čtení cítíte. Ta atmosféra. Opravdu to na vás dýchne.

Viděla jsem pár videí z Humbooku s Rutou Sepetys. Je opravdu velmi sympatická a milá. Jen kvůli ní samotné, jak působí příjemně, bych si od ní hned chtěla přečíst nějakou knihu, kdybych žádnou ještě nečetla.

Za mě stejně dobrá kniha jako V šedých tónech. Líbily se mi obě. Moc. Jako první jsem e pustila do knihy Potrhaná křídla a tu miluji také. Všechny mají své výsostné místo v mé knihovničce a jen tak se odtud nehnou.

Pokud rádi čtete surrealistické příběhy, příběhy o válce, ale i pokud vás toto nezajímá, jděte do toho. Nebudete litovat.

5 hvězdiček z 5
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama