Ahoj, já jsem sedmnáctileté stvoření jménem Sára.
Vítám Vás na mém blogu, který je věnován knihám.
Čtu odmalička a je to má největší vášeň.
Krom čtení ráda fotografuji, věčně prokrastinuji a nejraději spím.
Doufám, že se Vám zde bude líbit.
Kufr paní Sinclairové - Louise Walters

24. ledna 2017 v 9:32 |  Recenze
Kufr paní Sinclairové


Autor: Louise Walters
Rok vydání: 2014
Nakladatelství: Mladá fronta
Počet stran: 288

Anotace: Osamělá Roberta pracuje v knihkupectví Old and New a ráda sbírá všemožné poklady minulosti ukryté ve starých svazcích - fotografie, dopisy, pohlednice. Když jí otec jednou věnuje starý kufr, jenž svého času patříval její babičce, objeví v něm prazvláštní dopis z druhé světové války. Je pod ním podepsaný její dědeček, jehož nikdy nepoznala - nejde jí však do hlavy, jak ho mohl napsat, jelikož dle data uvedeného v listu už měl být tehdy dávno po smrti… Dorothy prožívá nešťastné manželství s Albertem, jenž posléze odchází bojovat do války. Když jednoho dne spadne do pole za jejím domem stíhačka, poznává shodou okolností polského majora letectva Jana Pietrykowského a s tím, jak se jejich pouto prohlubuje, v ní vzklíčí naděje na lepší budoucnost - snad přece jen nalezne štěstí. Osud má však s nimi oběma jiné záměry a zanedlouho už musí Dorothy skrývat tajemství tak velké, že jeho důsledky pocítí i její vnučka Roberta o desítky let později…

Přítomnost. Roberta, pracující v knihkupectví. Její otec jí dá kufr od její babičky, Dorothy. Roberta v něm nalezne dopis od Jana, který v něm Dorothy sděloval, že s ní nemůže být. Jenomže datum na dopisu odpovídá době, kdy měl být přece Jan mrtvý! Roberta se rozhodne, že musí zjistit pravdu.
Minulost. Dorothy, jenž potkává za války pilota Jana a zamilují se do sebe. Proč však spolu nemůžou být a z jakého důvodu babička klame svou vnučku ohledně smrti jejího dědečka?

Láska, válka, rodinné tajemství, prolínání přítomnosti a minulosti. Zní to lákavě, ne?

Knihu jsem měla v plánu zakoupit již velmi dlouho. Jakmile mnou byla spatřena v levných knihách, neodolala jsem a rychle cupitala k pokladně. A ta krásná obálka! Když jsem přišla domů, přidávala jsem si ji na databázi knih mezi čtivo, co se chystám číst. Povšimla jsem si, že je k ní přirovnáván Poslední dopis od tvé lásky od Jojo Moyes. A sakra. Nepatřím mezi fanynky této autorky. Již zmíněná kniha mě nabavila, nudila a nelíbil se mi styl psaní. Mám ji doma na poličce, ale chystala jsem se ji přečíst ještě jednou a kdyby se mi i napodruhé nelíbila, pádila by pryč. Po Kufru paní Sinclairové, který k mému nespokojení byl opravdu v mnoha ohledech podobný, nevím, zda se mi chce číst znovu.

Již když jsem začala číst, nelíbil se mi styl psaní. Jak ho pojmenovat? Strohý. Doufala jsem však, že to přejde. Tak jsem četla s nadějí dál. Nic. Kniha je nadmíru nudně napsaná. Autorka nám ji podává jako výklad ve škole. A to si nepředtavujte nějakou zajímavou hodinu dějepiu. Tedy alespoň pro mě byly hodiny dějepisu vždy poutavé. Spíš si představte občankou výchovu na základní škole.

Nesympatická postava Roberty v přítomnosti. Dobře, jednu otravnou postavu skousnu. Druhá nesympatická postava, tentokrát Dorothy v minulosti. A to už nemluvím o Janovi, jenž mi přišel úplně fádní. Mrzí mě, že mi nikdo nepřirostl k srdci. Ale takto fádní postavy jsem již dlouho v knize neobjevila.

Určitě si myslíte, že alespoň děj byl zajímavý a poutavý. Ale kdeže! Nuda. Nevím, co víc k tomu dodat. Absolutně nic se v ději nestalo a i kdyby, takto nezáživným tylem psaní by mě to ani tak nezajímalo.

Přemýšlím nad pozitivy knihy a nemohu je nalézt. Při čtení jsem se těšila pouze na to, až ji dočtu.

Nemohu vám ji doporučit. Opravdu nemohu. Pokud vás baví nezajímavé příběhy, u kterých téměř nudou usnáte, jděte do toho. Jinak vážně ne. Ani si tento literární skvost nechci nechávat ve své knihovně. Je mi to líto, nechci být tak zlá, ale když na ni vzpomínám, napadají mě jen negativa.

2 hvězdičky z 5
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama