Ahoj, já jsem sedmnáctileté stvoření jménem Sára.
Vítám Vás na mém blogu, který je věnován knihám.
Čtu odmalička a je to má největší vášeň.
Krom čtení ráda fotografuji, věčně prokrastinuji a nejraději spím.
Doufám, že se Vám zde bude líbit.








Tři kamarádi - Erich Maria Remarque

25. července 2016 v 18:05 |  Recenze

Autor: Erich Maria Remarque
Originální název: Drei Kamaraden
Nakladatelství: Melantrich
Počet stran: 371
Rok vydání: 1985, vydání originálu: 1936
Žánr: Literatura světová, Romány

Anotace: Robby, Otto a Gottfried se stali přáteli na život a na smrt během první světové války. Jako demobilizovaní vojáci neměli v poválečném rozvráceném a vyhladovělém Německu život o mnoho lehčí. Kamarádství jim však pomáhá obstát v boji o holé živobytí a dokážou se postarat i o dívku jednoho z nich, když ztratí zaměstnání a těžce onemocní. Kamarádství je to jediné, čemu dobrému je válka a bezvýchodnost po návratu z ní naučila, a právě kamarádství a láska muže k ženě, opravdová láska bez frází a patosu, obyčejná, silná, ohrožená nepřízní osudu je to, pro co stojí za to žít.



Kniha o lásce a třech nerozlučných kamarádech, kteří se poznali za první světové války - Otta, Gottfried a Robby, jenž je vypravěčem této knihy. Robby se zamiluje do Patricie neboli Pat, která však vážně onemocní. Příběh se dále odehrává kolem vztahu Robbyho a Pat a zároveň nám ukazuje ono krásné kamarádství tří přátel.

Tato kniha byla tak krásně napsaná. Vážně. Když jsem ji začala číst, zpočátku se mi až tolik nelíbila a nechápala jsem to velké nadšení ostatních lidí. Říkala jsem si, že toto je spíš kniha, která se jen tak někomu líbit přeci nemůže. Když jsem se však dostala dále, příběh a styl vyprávění jsem si naprosto zamilovala. Už si nemyslím, že by mohl být někdo, komu se to nebude líbit. Určitě ne. Nedokáži popsat, jaké pocity jsem z knihy měla a mám. Z knihy čiší taková krásně nepřekonatelná atmosféra nebo něco, jenž zase nedokáži popsat. Kdo tuto knížečku četl, jistě mi dá za pravdu a chápe, co tím myslím. Je to napsáno takovým jednoduchým stylem, který je ale tak krásný... Vím, opakuji zase to slovo, ale je to právě to slovo, které mě jako první u této knihy napadne. Zamilovala jsem si hlavní hrdiny a samozřejmě Karla. Fandila jsem jim. Je tu nádherně vylíčena doba po první světové válce - hlad, prostituce, nezaměstnanost, bída. A ani ne zanedlouho poté byla zase další válka. Je to jedna z mála knih, kdy jsem se po dočtení zamýšlela, co asi s hrdiny bylo dál, jak vše zvládli a bylo mi jich trochu líto. Opravdu jedni z nejreálnějších hrdinů. Prostě dokonalá kniha a vřele ji doporučuji. Pokud ji máte doma nepřečtenou, vrhněte se do ní. Pokud ne, běžte si ji rychle koupit! Rozhodně se zařadila do mých srdcových knih a opravdu ji miluji. Již jsem si koupila v antikvariátu další dvě knihy od tohoto autora a doufám, že budou stejně tak dobré jako tato.

5 hvězdiček z 5
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama