Ahoj, já jsem sedmnáctileté stvoření jménem Sára.
Vítám Vás na mém blogu, který je věnován knihám.
Čtu odmalička a je to má největší vášeň.
Krom čtení ráda fotografuji, věčně prokrastinuji a nejraději spím.
Doufám, že se Vám zde bude líbit.
Kvítek karmínový a bílý - Michel Faber

26. července 2016 v 11:48 |  Recenze

Autor: Michel Faber
Počet stran: 920
Nakladatelství: Argo
Rok vydání: 2014, vydání originálu: 2002
Původní název: The Crimson Petal and the White
Žánr: Literatura světová, Romány, Historie

Anotace: "Jistěže můj syn chodí za děvkami - kdyby nechodil, měl bych strach o jeho zdraví," prohlásil kdysi Charles Dickens. A není se čemu divit, ve viktoriánském Londýně připadala jedna prostitutka na dvanáct dospělých mužů. Jak se asi takovým ženám žilo, vylíčil Michel Faber v románu Kvítek karmínový a bílý, a to mnohem otevřeněji a upřímněji, než by to mohl udělat zmíněný Dickens.
Osou románu je vztah osmnáctileté prostitutky Sugar a dědice voňavkářského impéria Williama Rackhama. Oba chtějí uniknout: ona svému hnusnému prostředí, on své lehce šílené manželce. Sugar nechce být jen vydržovanou milenkou, chce se "napevno vetkat do tapiserie jeho života, aby ji nepokládal za pouhý flirt, ale za přítelkyni stejně vzácnou, jako je sourozenec". A pak se jí naskytne šance přece jen proniknout do Williamovy domácnosti… Zbytek děje prozrazovat nebudeme, ale potenciální čtenáře můžeme spolu s autorem ujistit, že se "v blízké budoucnosti stanou svědky soulože, o šílenství, únosu a násilné smrti ani nemluvě".
Kvítek není sentimentální vyprávěnka o kurvě se srdcem ze zlata. Je to panoramatický portrét viktoriánského Londýna se všemi jeho společenskými vrstvami, bildungsroman s nečekaně katarzním vyzněním a hlavně silný příběh, u kterého budete hlavní hrdince fandit. Jestli tohle není literatura, tak už nevíme, co by jí tak mohlo být.Viktoriánský Londýn, prostitky, špína. Hlavní hrdinkou této knihy je osmnáctiletá prostitutka Sugar, jež se seznámí s Williamem, dědicem voňavkářství. Sugar se podaří proniknout i do jeho domácnosti a příběh se točí kolem jejich vztahu.

Wow! Tohle byla tak dokonalá kniha. Miluju ji, miluju a miluju. Troufám si říct, že je to moje nejoblíbenější kniha. Je i nejlepší. Opravdu je skvělá a já nevím, co napsat dříve. Chci vychrlit tu dávku pocitů, co v sobě z ní mám, ale asi se mi to moc nedaří. Už od první věty jsem knihu milovala. Je tak úžasně napsaná. Kniha k nám od začátku promlouvá, což knize dodává ještě větší hodnotu. Já tam v tom přběhu byla, já ho s nimi žila. Stává se mi, že u spousty knih jsem do nich tak začtená, že mi připadá, jako bych tam byla, ale tato byla jiná. Já tam byla, ale nechtěla jsem ven. Bylo to úplně jiné. Tak skvělé. Stalo se mi, že jsem ji četla ve škole (ano, opravdu jsem téměř tisící stránkovou knihu tahala do školy, ale když já bez ní nemohla vydržet) a někdo na mě promluvil. Já jsem utrpěla málem šok. Nemohla jsem se vzpamatovat, kde to jsem. Proč nejsem v Londýně? Co tady dělám? Chvilku mi trvalo, než jsem se vzpamatovala. Musela jsem vypydat jako blázen. Až tak na mě kniha působila. I když mi postavy nebyly až tak sympatické, stejně jsem je milovala, tak jako příběh. Ke konci jsem milovala i Sugar a tím, co nakonec udělala, si mě získala. Ale ten konec? Byl sice skvělý, ale já chtěla sakra víc! Ten příběh přece nemohl skončit! Ne! Bude mi chybět skvělá Sugar, nesympatický William, milý Henry, nemocná Emelína, miloučká Sofie, bláznivá Agnes. Musím ještě smeknout před Panem překladatelem a Argem, jenz vytvořilo tomuto skvostu skvostnou obálku a vlatně celé provedení knihy. Toto je jedna z knih, u které bych opravdu ocenila pokračování a okamžitě bych si pro něj běžela. Teď se chystám koupit si knihu Jablko, což jsou povídky o postavách z Kvítku. Už se na ni těším, akorát, že já moc nemusím povídky, tak se do toho až tak nehrnu. Ale i tak tu knihu potřebuju!

6 hvězdiček z 5
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Viktor Janiš Viktor Janiš | E-mail | 27. července 2016 v 18:17 | Reagovat

Díky, právě pro takové čtenáře rád překládám. Pro ty, kteří se nechají pozvat do fiktivního světa a nakonec neradi odcházejí.

2 mydreamworldofbooks mydreamworldofbooks | 28. ledna 2017 v 21:28 | Reagovat

[1]: Jé, moc Vám děkuji za tak milý komentář.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama