Ahoj, já jsem sedmnáctileté stvoření jménem Sára.
Vítám Vás na mém blogu, který je věnován knihám.
Čtu odmalička a je to má největší vášeň.
Krom čtení ráda fotografuji, věčně prokrastinuji a nejraději spím.
Doufám, že se Vám zde bude líbit.
Červenec 2016


Kvítek karmínový a bílý - Michel Faber

26. července 2016 v 11:48 Recenze

Autor: Michel Faber
Počet stran: 920
Nakladatelství: Argo
Rok vydání: 2014, vydání originálu: 2002
Původní název: The Crimson Petal and the White
Žánr: Literatura světová, Romány, Historie

Anotace: "Jistěže můj syn chodí za děvkami - kdyby nechodil, měl bych strach o jeho zdraví," prohlásil kdysi Charles Dickens. A není se čemu divit, ve viktoriánském Londýně připadala jedna prostitutka na dvanáct dospělých mužů. Jak se asi takovým ženám žilo, vylíčil Michel Faber v románu Kvítek karmínový a bílý, a to mnohem otevřeněji a upřímněji, než by to mohl udělat zmíněný Dickens.
Osou románu je vztah osmnáctileté prostitutky Sugar a dědice voňavkářského impéria Williama Rackhama. Oba chtějí uniknout: ona svému hnusnému prostředí, on své lehce šílené manželce. Sugar nechce být jen vydržovanou milenkou, chce se "napevno vetkat do tapiserie jeho života, aby ji nepokládal za pouhý flirt, ale za přítelkyni stejně vzácnou, jako je sourozenec". A pak se jí naskytne šance přece jen proniknout do Williamovy domácnosti… Zbytek děje prozrazovat nebudeme, ale potenciální čtenáře můžeme spolu s autorem ujistit, že se "v blízké budoucnosti stanou svědky soulože, o šílenství, únosu a násilné smrti ani nemluvě".
Kvítek není sentimentální vyprávěnka o kurvě se srdcem ze zlata. Je to panoramatický portrét viktoriánského Londýna se všemi jeho společenskými vrstvami, bildungsroman s nečekaně katarzním vyzněním a hlavně silný příběh, u kterého budete hlavní hrdince fandit. Jestli tohle není literatura, tak už nevíme, co by jí tak mohlo být.


Důvěrná setkání - Kathryn Harvey

26. července 2016 v 11:29 Recenze

Autor: Kathryn Harvey (Barbara Wood)
Originální název: Private entrance
Nakladatelství: Ikar
Počet stran: 416
Rok vydání: 2006, vydání originálu: 2003
Žánr: Literatura světová, Detektivky

Anotace: Stěžejní děj se odehrává v luxusním rekreačním středisku uprostřed pouště na jihu Kalifornie, natolik odloučeném od civilizace, že se tam nelze dopravit jinak než letadlem. Jde o dokonale vytvořený a udržovaný erotický ráj s velmi příhodným názvem Oáza, kde nic není zakázáno a rozkoš je prioritou číslo jedna. Spolu s hvězdami showbyznysu a pohádkově bohatými návštěvníky tady prožívají nezapomenutelný týden i Coco, Sissy a Ophelia - tři ženy, jež se sem jaksi "nehodí" a zdánlivě spolu nemají nic společného. Spojuje je jediné: všechny vyhrály pobyt v rámci blíže neurčené soutěže, ale účasti v ní si žádná z nich není vědoma. Není to podivné? Staly se součástí promyšleného plánu hlavní hrdinky románu, Abby Tylerové, charismatické ženy se záhadnou minulostí, která je majitelkou těchto svérázných lázní. Abby se už přes třicet let zoufale snaží najít své jediné dítě, které jí bylo ukradeno při porodu, aniž měla možnost ho spatřit. Chce-li se s ním shledat a utišit dlouholetý žal, musí se postavit tváří v tvář minulosti, na niž by nejraději zapomněla. Události v Oáze naberou rychlý spád s příchodem písečné bouře. S nenadálou situací se musí vyrovnat i najatý vrah, který se sem vloudil pod falešnou záminkou, aby "vyrovnal staré účty". Strhující detektivní zápletku s nečekanými zvraty podbarvuje křehká romantika postupného vývoje milostných vztahů jednotlivých postav i živočišnost erotických dobrodružství, která ho provázejí.Tři kamarádi - Erich Maria Remarque

25. července 2016 v 18:05 Recenze

Autor: Erich Maria Remarque
Originální název: Drei Kamaraden
Nakladatelství: Melantrich
Počet stran: 371
Rok vydání: 1985, vydání originálu: 1936
Žánr: Literatura světová, Romány

Anotace: Robby, Otto a Gottfried se stali přáteli na život a na smrt během první světové války. Jako demobilizovaní vojáci neměli v poválečném rozvráceném a vyhladovělém Německu život o mnoho lehčí. Kamarádství jim však pomáhá obstát v boji o holé živobytí a dokážou se postarat i o dívku jednoho z nich, když ztratí zaměstnání a těžce onemocní. Kamarádství je to jediné, čemu dobrému je válka a bezvýchodnost po návratu z ní naučila, a právě kamarádství a láska muže k ženě, opravdová láska bez frází a patosu, obyčejná, silná, ohrožená nepřízní osudu je to, pro co stojí za to žít.


Ahooj!

25. července 2016 v 17:07
Vítám Vás na svém nově založeném blogu!

Jmenuji se Sára a mám šestnáct let. (No dobře, skoro sedmnáct). Musím přiznat, že jsem hodně dlouhou dobu uvažovala nad tím, že si založím vlastní blog. Nakonec vznikl právě dnes. Cítím pocit uspokojení, že jsem se nakonec odhodlala. Kdysi dávno jsem už blog měla, ale to blogy začínaly a byla jsem o hodně mladší.

O čem tento blog vlastně bude? Už z názvu asi patrně vyplývá, že se bude jednat o knihy. Ó, mé milované knihy! Neumím ani vyjádřit, jak je zbožňuji a jaký k nim mám vztah. Doma jich vlastním asi 250 a stále přibývají. Patřím bohužel do té skupiny lidí, kteří knihy musí vlastnit a nestačí jim jen si je vypůjčit. Pokud mám knihu vypůjčenou nebo jako ebook, když se mi hodně líbí, stejně si ji musím koupit i do své knihovničky.

Na této stránce můžete očekávat recenze na knihy, přečtené knihy za měsíc nebo třeba koupené knihy. Samozřejmě budu psát i další články, ale určitě budou jednoznačným tématem knihy. A málem bych zapomněla, ještě moc ráda fotografuji, takže můžete očekávat i fotografie, ale asi většinou jen právě knih, i když já fotím hodně ráda vlastně vše, co mě obklopuje.

Doufám, že se Vám tady bude líbit. Musím přiznat, že jsem ještě nikdy nepsala recenze na knihy (krom toho, když píši čtenářský deník do školy) a spoustu věcí se ještě musím učit, ale snad to nějak půjde. No nic, já ještě půjdu trochu pořešit vzhled blogu a tak. Zatím se mějte krásně a určitě se těšte na nějaký první normální článek. Možná napíši ještě nějaký o sobě, abyste mě trochu poznali.

Sára